Zespół Szkół Specjalnych w Lubiążu

56-100 Lubiąż

ul. A. Mickiewicza 1

tel. 71 389 72 14

 • Statystyki

  • Odwiedziło nas: 10529
  • Do końca roku: 299 dni
  • Do wakacji: 110 dni
 • Kalendarium

  Niedziela, 2021-03-07

  Imieniny: Flicyty, Kajetana

 • Kontakt

  TEL/FAX:  071 389 72 14
  dodatkowe telefony:
  tel. komórkowy do sekretariatu:  
  532 744 273
  tel. komórkowy do pedagoga:     532 656 675
  E- mail:
  zsslubiaz@op.pl

Jesteś tutaj: Start / Kalendarz

Kalendarz

Artykuły

2021-02-17
2021-02-17

W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do udziału w realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę!”. Do realizacji zaplanowanych zadań włączyli się uczniowie, nauczyciele oraz wychowawcy zespołu zajęć pozalekcyjnych.

Program współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Program "Trzymaj Formę!" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i poszerza ich wiedzę o świecie. Realizowane projekty służą promocji aktywności fizycznej, uczą prawidłowego- zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru. Konstrukcja programu, daje dużą swobodę wyboru sposobu jego realizacji, umożliwia uczniom poszukiwanie i realizowanie własnych pomysłów prozdrowotnych i ma wpływ na jego skuteczność.

 

 

mgr Magdalena Witkowska

PROGRAM „Trzymaj formę!”

Czytaj więcej oPROGRAM „Trzymaj formę!”
2021-02-17

Uczniowie klasy III biorą udział w Ogólnopolskim projekcie pod tytułem „Matematyka- kto w pracy mierzy, liczy i waży?”, którego organizatorem jest Fundacja Uniwersytet Dzieci. Projekt realizowany jest w ramach programu „Uniwersytet Dzieci w klasie”. Patronat honorowy nad projektem sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Podczas lekcji uczniowie klasy III sprawdzają, w jaki sposób z matematyki korzystają przedstawiciele różnych zawodów: kucharze, krawcy czy muzycy. Trenują projektowanie, wyobraźnię przestrzenną czy odmierzanie składników. Poznają jak wygląda praca w różnych profesjach co pozwala na zwiększenie świadomości, w jakich dziedzinach chcieliby się rozwijać. Projekt realizowany jest przy użyciu autorskiej metody o nazwie „Metoda Pytań i Doświadczeń”. Powstała ona we współpracy z naukowcami i ekspertami. Najważniejszym założeniem metody jest rozbudzanie u dzieci ciekawości, która potęguje chęć poznawania inspirującego świata nauki i odkrywania własnych pasji.Metoda ta uczy pracować projektowo oraz rozwija myślenie naukowe, oparte na stawianiu pytań, planowaniu procesu badawczego i wyciąganiu wniosków z przeprowadzonych doświadczeń.

 

 

 

mgr Magdalena Witkowska

PROGRAM „Matematyka- kto w pracy mierzy, liczy i waży?

Czytaj więcej oPROGRAM „Matematyka- kto w pracy mierzy, liczy i waży?
2021-02-17
Powiększ obraz

Program ORTOGRAFFITI z Bratkiem realizowany jest w naszej szkole od września 2020 r. Jest to kompleksowy program wsparcia uczniów ryzyka dysleksji lub mających trudności w nauce czytania i pisania. Został stworzony przez doświadczone terapeutki, Izabelę Mańkowską i Małgorzatę Rożyńską, jako zestaw materiałów do stosowania nie tylko przez terapeutów pedagogicznych czy nauczycieli, ale również do pracy dziecka w domu pod kierunkiem rodziców. Program realizowany jest w klasie III.

Metoda Ortograffiti w edukacji wczesnoszkolnej to metoda integrująca w jeden spójny system następujące rodzaje aktywności terapeutycznych:

 • ćwiczenia kształcące umiejętność rozpoznawania i wyrażania emocji (bajka terapeutyczna);

 • ćwiczenia integrujące grupę (drama, pedagogika zabawy);

 • ćwiczenia kształcące umiejętność słuchania ze zrozumieniem i wypowiadania się;

 • ćwiczenia ruchowo-zmysłowe (wsparcie zmysłowo-ruchowe: integracja senso-ryczna, zabawy rytmiczno-ruchowe);

 • ćwiczenia kształcące wrażliwość, spostrzegawczość i pamięć słuchową oraz funkcje słuchowo-językowe oraz wzrokowo- przestrzenne;

 • ćwiczenia kształcące sferę manualną i grafomotoryczną;

 • nauka czytania i pisania (oparta na technikach czytania: „ślizgania” się na literach i metodzie sylabowej);

 • ćwiczenia rozwijające myślenie matematyczne;

 • ćwiczenia relaksacyjne.

 

 

Mgr Magdalena Witkowska

PROGRAM ORTOGRAFFITI W NASZEJ SZKOLE Rok szkolny 2020/2021 Klasa III

Czytaj więcej oPROGRAM ORTOGRAFFITI W NASZEJ SZKOLE Rok szkolny 2020/2021 Klasa III
2021-02-17
Powiększ obraz

Od stycznia 2020 roku w naszej placówce realizowany był projekt „dojrzałość od kuchni”. Celem projektu było organizowanie i prowadzenie działań twórczych a także rozwinięcie wśród młodzieży kompetencji społecznych oraz umiejętności wyznaczania sobie celów i dążenia do ich realizacji. Podczas zajęć z projektu organizowane były warsztaty kulinarne, poprzedzone spotkaniami z dietetykiem, lokalnym szefem kuchni oraz specjalistą od savoir- vivre. Jednym z zadań było również przygotowanie dokumentacji fotograficznej- fotografowanie na bieżąco przygotowanych i gotowych już dań. Zrobione przez wychowanków zdjęcia wraz z gotowymi przepisami trafiły „Przepiśnika”- książki kucharskiej. Podsumowaniem projektu była kolacja finałowa w miesiącu listopadzie 2020 roku. Projekt „Dojrzałość od kuchni” dał wychowankom przede wszystkim wspaniałą zabawę, ale również naukę pracy w grupie i nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi i instytucjami.  

 

koordynator

Piotr Szurgot

2020- Dojrzałość od kuchni.

Czytaj więcej o2020- Dojrzałość od kuchni.