Zespół Szkół Specjalnych w Lubiążu

56-100 Lubiąż

ul. A. Mickiewicza 1

tel. 71 389 72 14

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 426623
    • Do końca roku: 225 dni
    • Do wakacji: 32 dni
  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-05-20

    Imieniny: Bazylego, Bernardyna

  • Kontakt

    TEL/FAX:  071 389 72 14
    dodatkowe telefony:
    tel. komórkowy do sekretariatu:  
    532 744 273
    tel. komórkowy do pedagoga:     532 656 675
    E- mail:
    zsslubiaz@op.pl

2019- VII KONKURS PIOSENKI POLSKIEJ "Piosenka Zmieniająca Życie"

VII KONKURS PIOSENKI POLSKIEJ "Piosenka Zmieniająca Życie"
Jedyny w województwie, a może nawet w całej Polsce, konkurs „Piosenki Zmieniającej Życie” został zorganizowany po raz VIII, 23  października b.r. przez Zespół Szkół Specjalnych w Lubiążu. Konkurs wyjątkowy, w którym muzyce udaje się połączyć młodych ludzi z poważnymi problemami z tymi, z którymi życie obchodzi się z troską. Swoje doświadczenia wymieniają w piosenkach i to z nich  - w tym dniu - pobierają lekcję życia, czerpią siłę oraz odrobinę pokrzepienia.
Dzięki pani dyrektor Henryce Rewak, nauczycielom, wychowawcom oraz kadrze niepedagogicznej każdy uczestnik i gość miał okazję na chwile wzruszeń oraz refleksji nad własnym życiem.
W tym roku, jak zawsze, wszystko odbyło się w pięknej scenerii, miłej atmosferze i przy smacznym poczęstunku.Gościem specjalnym, tegorocznej edycji, był Michał Wiśniewski – lider zespołu Ich Troje. Polski piosenkarz, autor tekstów, aktor, przedsiębiorca, filantrop, prezenter telewizyjny i osobowość medialna, ale przede wszystkim człowiek, który z uczestnikami konkursu i widownią nawiązał wspaniały, bliski kontakt. Szczerze porozmawiał o swoich  problemach oraz o tym , jak  udało mu się je rozwiązać. Oczywiście, razem z nową wokalistką Agatą Buczkowską, zaśpiewał kilka utworów i  przewodniczył obradom konkursowego jury.


Wywiad z Michałem Wiśniewskim:          
Przed chwilą skończyły się obrady jury. Przewodniczenie komisji konkursowej nie należy chyba do lekkich zajęć?      
Od wielu lat odmawiałem udziału w jury w jakimkolwiek programie. I  oczywiście nie jest to łatwe zajęcie – szczególnie ocenianie uczestników takiego wyjątkowego konkursu. Wspólnie z komisją zastosowaliśmy demokratyczną metodę. Każdy przyznawał punkty i obliczaliśmy średnią. Mam nadzieję, że wszyscy zdają sobie sprawę, że w tej muzycznej rywalizacji nie ma przegranych, są tylko sami zwycięzcy . Wejście na tę scenę wymaga tak ogromnej odwagi, że samo w sobie już jest zwycięstwem.
Jak pan ocenia dzisiejszych uczestników i wybór repertuaru?
Uważam , że uczestnicy byli fantastyczni i bardzo im za to dziękuje – szczególnie młodzieży z ośrodków, z którą się niejako identyfikuję, ponieważ sam nie raz trafiałem do placówek opiekuńczych. Miałem szczęście, że w końcu trafiłem do domu dziecka. Obecnie bardzo się cieszę, bo z moją rodziną  - matką i braćmi zbudowaliśmy nasz dom od nowa, ale żeby to było możliwe trzeba bardzo dużo ze sobą szczerze rozmawiać… i o tym śpiewali dzisiaj uczestnicy. Bardzo się cieszę, że mieli odwagę w swoich tekstach to wykrzyczeć, powiedzieć przepraszam, przyznać się . To bardzo ważne.
Wszyscy w  życiu popełniamy błędy,  może da się ich uniknąć?
Niestety, nie da się ich uniknąć. I nie jest wcale wstydem je popełniać – każdy ma je na swoim koncie. Popełniają je nasi rodzice, popełniamy my i będą popełniać nasze dzieci. Jesteśmy tylko ludźmi i uczymy się na własnych błędach. Jestem dumny z młodzieży , że o porażkach mówi wprost.  Ktoś kto nie jest świadomy, tego co robi, jest człowiekiem głupim. Mądrość to suma wszystkich doświadczeń i nie ma nic wspólnego z inteligencją. Dlatego jeszcze raz chce gorąco podziękować za te utwory.      
Nazwa konkursu to „Piosenka Zmieniająca Życie”. Piosenka ma taką moc? Może zmienić życie…?     
Oczywiście, że tak. Jestem tego najlepszym dowodem. Bardzo często identyfikowałem się z utworem lub utworami różnych wykonawców, które wpływały bezpośrednio na mnie. Zauważyłem  podczas konkursu, że z naszym utworem „ Nie pij tato”  identyfikuje się duża część młodzieży. Wynika to oczywiście z tego, że problem alkoholizmu dotyka wielu polskich rodzin, a dzieci są ogniwem ponoszącym największe konsekwencje.

Niektórzy uczestnicy marzą o karierze, ale sława niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Jest sposób, by się przed nimi ustrzec?
Nie ma takiej możliwości. Jesteśmy tylko ludźmi. Cwaniactwo polegające na doradzaniu nie ma sensu. Moje doświadczenie mówi, że trzeba przejść własną drogę, by móc wyciągnąć wnioski. Nawet jeśli poniesiemy porażkę, musimy nadal próbować. Każdy ma tyle szans, ile szans sam sobie chce podarować – to słowa mojej piosenki, które uważam warto zapamiętać – szczególnie w takim miejscu jak to.  I jeszcze jedno… nigdy nie można żałować tego, co było.
Na zakończenie rozmowy proszę powiedzieć, co jest dla Pana najważniejsze w życiu?
W jednej ze swoich piosenek śpiewam: „Nie ma nic ważniejszego od miłości”. Tylko, że każdy ma inną definicję miłości. Miłość według mnie to jest coś, czego doświadczamy na końcu naszej drogi. To jest ta ostatnia osoba, którą trzymamy za rękę
.
Bardzo dziękuję za rozmowę.


Z gościem specjalnym rozmawiała nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych w Lubiążu.